BİRLEŞEREK KAZANACAĞIZ

ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin

Anne gökte bir ışık, anne parlak bir yıldız, anne yoklukta bir düş,  anne ayda bir yaldız, anne tutunulan bir dal,  anne dertlerin garip çizgisi,  anne gözümüzdeki yaşların bir virane dizgisi.Bütün anneler günün kutlu olsun .

ŞAVŞAT DERNEKLERİ FEDERASYONU (ŞAVŞAT-FED)

ANNELER GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANMAYA BAŞLANDI?

Anneler Günü’nün resmi olarak kutlanması fikri ilk olarak 1872 yılında kadın hakları savunucusu Julia Ward Howe’un aklına geldi ve ilk kez Boston’da yapılan bir yürüyüş ile kutlandı.

Bu girişimin ardından ABD’nin Philadelpia eyaletinde yaşayan Anna Jarvis adında bir öğretmen, annesinin ölüm yıldönümü olan 9 Mayıs’ın Anneler Günü olarak kutlanması için bir kampanya başlattı. Anna Jarvis, annesine gereken ilgiyi göstermediğine inanıyordu. Üstelik ölmeden kısa bir süre önce annesi ile kavga da etmişti. Bu sebeple büyük pişmanlık yaşıyordu. Kampanyasını hayata geçirmek için birçok kişi ile iletişime geçen Anna Jarvis, sonunda amacına ulaştı. Bu arada Anna Jarvis’in mali anlamda en büyük destekçisi John Wanamaker adlı giyim tüccarıydı. 1914 yılında Amerikan Kongresi’nin aldığı kararla Mayıs ayının ikinci pazarının Anneler Günü olarak kutlanması kabul edildi.

 

Anneler Günü Türkiye’de ise 1955 yılından beri Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanmakta.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin