BİRLEŞEREK KAZANACAĞIZ

AYNI TALAN, AYRI KARAR

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin

Şavşat Dernekleri Federasyonumuzun takip ettiği, Artvin Meydancık’ta yapılması planlanan su regülatörü projesi için halkın iptal talebi mahkeme tarafından reddedildi. Projenin işlerlik anlamında bir parçası olan taşocağı kısmı için ise ‘ÇED gerekli değildir’ kararı iptal edilmişti

 

 

DEMET SARGIN     Birgün gazetesi haberi

20 Mayıs, 2019 08:35

İki ayrı proje gibi sunulan ancak işleyiş itibariyle tek proje olacak olan Meydancık taşocağı ve su regülatörü projesinde mahkeme tepki çeken bir karar verdi. Taşocağının ÇED gerekli değildir kararını iptal eden mahkeme su regülatörü projesi için halkın “iptal” talebini reddetti. Avukat Halis Yıldırım, “Hiçbir inceleme yapılmaksızın davamız reddedildi. Bu karar gerek çevre yasasına gerekse Anayasa’ya aykırıdır” dedi.

Artvin Şavşat’taki Meydancık ve Sebzeli köylerine açılacak olan kalker ocağı ile su regülatörü projesine karşı köy halkının mücadelesi sürüyor. Kalker ocağıyla ilgili ÇED gerekli değildir kararını iptal eden mahkeme su çevirimi projesiyle ilgili halkın iptal talebini reddetti. İki ayrı proje gibi yazılarak iki ayrı dosya şeklinde ÇED’e sunulan projenin aslında tek bir proje olarak faaliyet gösterecek olması da ayrı bir tepki sebebi. Kalker ocağından çıkarılacak maden ile su çevirme projesinin malzemesinin sağlanması planlanıyor. Devlet Su İşleri (DSİ) 26. Bölge tarafından yapılmak istenen proje özellikle Papart Deresi’ndeki suyu yeraltına çekerek dereyi yok olma tehlikesine sokacak. Üstelik halkın ücretsiz olarak kullandığı suyun, proje sonucunda ücretli hale dönüştürülmesi de halkın tereddüt ettiği başka bir konu.

BU KARAR YASAYA AYKIRI

Şavşat Dernekleri Federasyonu aracılığıyla açılan iptal davasında köy halkının avukatlığını yapan Halis Yıldırım, bir bütün olarak tasarlanan bu projenin ilk ayağı olan taşocağı projesinin mahkemece bir süre önce bozulduğunu hatırlattı. Su çevrimine ilişkin ise açılan davanın önce Rize İdare Mahkemesi’nce reddedildiğini söyleyen Yıldırım Samsun idare Mahkemesi’nin “Çevresel etkilerinin araştırılması gerektiği” kararı vererek Rize İdare Mahkemesi’nin kararını bozduğunu ifade etti. Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “Buna karşın Rize idare Mahkemesi önce bilirkişi incelemesi kararı verdi ama daha sonra vazgeçti. Hiçbir inceleme yapılmaksızın, ÇED yönetmeliği kapsamı dışında olmasını gerekçe göstererek davamızı reddetti. Bu karar gerek çevre yasasına gerekse Anayasaya aykırıdır.”

Halk projeyi proteto etmişti.

Projede, üzerinde birçok HES yapılan Papart deresinden alınacak suyun 18.500 metrelik ana borularla 150 cm toprak altına gömülmesi söz konusuyken, mahkemenin bunda herhangi bir çevresel etki değerlendirmesi yapmamasının bilime, akla, ve hukuka aykırı olduğunu söyleyen Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu projenin sit alanına yapılmak istenen ve iptal ettirdiğimiz taşocağı davasıyla bir bütünlük oluşturduğu da akıl almaz şekilde göz ardı edilmiştir. Bu karara karşı Samsun Bölge İdare Mahkemesi’ne istinaf müracaatta bulunacağız, oradan da sonuç alınmazsa Anayasa mahkemesi ve AİHM dahil olmak üzere tüm sürecin kararlı takipçisi olacağız. Karara tepki gösteren bölge halkı hukuki mücadelelerini vererek yaşam hakkını ve yaşam alanlarını savunmaya devam edeceklerini federasyonumuza bildirmişlerdi.”

Meydancık Köyü Dernek Başkanı İsmail Kamacı da karara tepki gösteren isimlerden. Kamacı, “dedelerinden kalma suyun yok edilmemesi için mücadeleden vazgeçmeyeceklerini” ısrarla dile getirdi. Projenin ayrı olarak gösterilmesinin ÇED alırken kolaylık sağlamak için uydurulduğunu söyleyen Kamacı, “Yıllardır kullanıyoruz biz bu suyu. Doğamız zaten madenlerle ve HED’lerle yok ediliyor. Daha fazla yok edilmesin bu cennet” dedi.

Davacı isimlerden Şenocak Köyü Dernek Başkanı Sayim Uzun ise “Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Deremizin suyunu kaptırmaya niyetimiz yok” ifadesinde bulundu.

***

BAKANIN DİKKAT ÇEKEN ARTVİN ZİYARETİ

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin 30 Nisan Salı günü Ardahan’dan helikopterle Artvin’e gelerek Meydancık köyüne ve Papart vadisine gittiği öğrenildi. Bakan burada, bazı alanlarda incelemelerde bulundu. Yerel haber sitelerinde yer alan habere göre bu ziyaret, kimsenin bilgisi olmadan ve basın atlatılarak yapıldı. Bakan’ın yanında Artvin Valisi, Şavşat Kaymakamı gibi mülki amirlerin de olmadığı öğrenildi. Yerel basın ise yurttaşların haber merkezlerini telefonlarla bilgilendirmesi sonucunda ziyareti öğrendi.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin