BİRLEŞEREK KAZANACAĞIZ

GEÇ GELEN ADALET KEMER KÖPRÜNÜN SUYUNU KURUTTU!

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin

ARTVIN Şavşat’ta HES’e karşı yürütülen hukuk mücadelesinden 10 yıl sonra mutlu haber geldi. Ancak geç gelen adalet derenin kurumasını önleyemedi. Av. Halis Yıldırım, “ Kazdağları’ndan Cerattepe’ye kadar her yerde hukuk çevre için geç işliyor. Bu karar da bunun en net göstergesidir” dedi.
Geç gelen adalet Şavşat’ın çayını kuruttu.
Şavşat’ta 10 yıldır süren HES mücadelesinde nihayet karar çıktı.Danıştay halkı haklı buldu ama çoktan faaliyete geçen HES, bir zamanların coşkun akan çayını kuruma noktasına getirdi.
Artvin Şavşat’ta halk, “Şavşat. HES”e karşı sürdürdüğü hukuk mücadelesini 10 yıl sonra kazandı. Geçen 10 yıllık süreçte faaliyete geçen HES, Şavşat çayını kuruma noktasına getirdi. Köy halkının avukatı Halis Yıldırım, “ Kazdağları’ndan Cerattepe’ye kadar her yerde hukuk çevre için geç işliyor. Bu karar da bunun en net göstergesi” dedi.
10 yıl önce köylerindeki Şavşat Çayı üzerine hidroelektrik santralı ( HES) yapılacağını dolaylı yollardan öğrenen halk konuyu mahkemeye taşıdı. Bölgedeki ilk HES’lerden biri olan proje için valilik, Belediye binası gibi yerlerden yapılan duyurularla konu hakkında haberdar olamayan köylülerin ilk davası Rize İdare mahkemesi tarafından zaman aşımı bahanesi nedeniyle reddedildi. Bunun üzerine Danıştay’a başvuran bölge halkı avukatları buradan olumlu bir karar aldı. Ama Danıştay her ne kadar Rize İdare Mahkemesi kararını bozsa da yerel mahkeme kendi kararında ısrar edince, dava bu sefer “ Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’na taşıdı. Burada da yıllarca bekleyen dosyadan nihayet karar çıktı. karara göre, bölge halkının haberi olmadan yapılan HES hukuka aykırı bulundu.
GEÇ GELEN HUKUK
Geçen süreçte ise 2M Enerji isimli şirket HES’i kurdu ve santral şimdi aktif. Şavşat Çayı ise yok olmak üzere. Şavşat Dernekleri Federasyonu’nun takip ettiği davanın avukatı Halis Yıldırım BirGün’e yaptığı açıklamada, benzer süreçlerin başka HES’lerde de görüldüğünü vurgulayarak, geç gelen hukukun doğa talanını engellemediğini hatta taşana aracı olduğunu ifade etti: “ 10 yılın ardından ilk başladığımız noktaya geri döndük. 10 yıl sonra verilen karar aslında yıllar önce ( 4 yıl önce) Danıştay’ca verilmişti. Ama yerel mahkeme yanlışında ısrarcı oldu. Biz, santralın ruhsatının iptal edilmesine yönelik hukuk mücadelesine devam edeceğiz. Bu gün Kazdağları’nda yaşanan da, Cerattepede’deki talanda bunların benzeri. Hukuk çevre konusunda böyle işliyor.”
‘SULARINIZA SAHİP ÇIKIN’ VASİYETİ
Bölgede genç yaşlı herkesin HES’e karşı mücadele etmeye çalıştığını söyleyen Yıldırım sözlerini şöyle noktaladı, “ Federasyon Yk üyemiz Ismail Kamacı’nın annesi Emine anne önceki akşam yaşamını yitirdi. Ölümünden bir gün önce oğluna’ Size vasiyetim sularınıza sahip çıkın’ semiş. Bu kararı dün Şavşat’ta toprağa verilen Emine Kamacı annemize ithaf ediyor vasiyetine sahip çıkacağımızı da tekrar ilan ediyoruz. 10 yıldır mücadele eden Şavşat halkının mücadelesi her türlü övgünün üzerindedir.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin