BİRLEŞEREK KAZANACAĞIZ

HANLI HES KEŞİF VE BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin

Şavşat’ta nerede bir dere varsa mutlaka bir hes projesi vardır. Vadilerimiz HES projeleriyle insansızlaştırılarak sularımıza el konulmak isteniyor. Vadilerimizde su ve canlı hayat çok zarar görerek her geçen gün yok oluyor. Şavşat Dernekleri Federasyonu olarak bizde Şavşat’ımıza her anlamda sahip çıkarak bu sureçlerin  takipçisi oluyoruz.   Avukatlığını Federasyon Başkanı Halis Yıldırım’ın üstlendiği  ve açtığımız  davaların iptali için  keşif ve bilirkişi incelemesi,  27 Haziran 2019  Perşembe günü  saat 13:00  de Veliköy de28 Haziran 2019 tarihinde saat 08:30  Kireçli köyü ve  devamında da Şavşat Hanlı  deresi üzerinde  yapılacaktır. Şavşat-Fed olarak sağlamaya çalıştığımız güç birliğine en yüksek düzeyde katılımı hedeflemekteyiz. Göstereceğiniz yoğun ilgi, topraklarımıza, ormanlarımıza, sularımıza ve doğal yaşama sahip çıkma konusundaki kararlılığımızın en açık şekilde tezahür edecektir. Bu konuda bizlerinde yönlendirmesiyle, köylerde yaşayan komşularımızın yoğun katılımını sağlayabilir ve değerlerimize sahip çıkma kararlılığımızı yüksek sesle dile getirebiliriz.

Küreselleşen sermayenin kontrolsüz kar hırsı, çeşitli vaatlerle aramızdan devşirdikleri temsilcilerini de yanlarına alarak bizi o topraklardan tamamen sürmek üzere kapımıza dayandılar. Sularımızın, ormanlarımızın, yaylalarımızın, asırlardır bize ait olan bütün yaşam alanlarının ve binlerce yılda oluşmuş doğal güzelliklerin birkaç şirketin rant alanına dönüştürülmesine rıza göstermiyoruz ve göstermeyeceğiz. Hukuki yollardan yapılması gereken bütün girişimleri önceleyerek, gerekirse anayasal hak olan direnme hakkımızı da kullanacağız.

Açtığımız haklı davalarımızın bazılarından beklediğimiz sonucu alamasak ta, birçok projede iptal talebimiz sonuç verdi. Bu projelerin de durdurulması ve iptal edilmesi, önemli ölçüde bizlerin kararlı tutumuna bağlıdır. Bizim köklerimiz olarak o topraklarda yaşamını sürdüren komşularımızla el ele vererek değerlerimizi koruyabiliriz. Daha sonrada, bu tür girişimlere ekonomik faaliyetlerle, tarım ve hayvancılığı yeniden canlandırmak suretiyle kalıcı çözüm üretebiliriz. Elbette bu öneri daha kapsamlı ele alınarak birlikte çözüm üreteceğimiz önemli bir konudur.

Bu toplumun, arasında bizlerinde bulunduğu dezavantajlı kesimlerini oluşturan geniş kitleler için, başka Şavşat yok, başka Ardanuç yok, başka Artvin yok, başka Karadeniz yok velhasıl başka Türkiye yok. Yaşam alanlarımızın yok edilmesine izin vermeyeceğiz.
Davetimize gösterdiğiniz yoğun ilgiden dolayı yürekten teşekkür eder, saygılar sunarız.

ŞAVŞAT DERNEKLERİ FEDERASYONU (ŞAVŞAT-FED)

 

ty

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin