BİRLEŞEREK KAZANACAĞIZ

KİREÇLİ KÖYÜNDE YAPILAN BASIN AÇIKLAMASI

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin

Basın Açıklaması,

Değerli katılımcılar, Değerli Şavşatlılar, Değerli dostlar.

Bugün bazılarımız sayılı günler için geldiği tatilini bölerek, bazılarımız yoğun işlerini yarıda bırakarak doğamızın yanında olmak ve sahip çıkmak için buradayız.

Karagölden beslenen Hanlı ve Kireçli deresi üzerinde yapılmak istenen Hes projesi Şavşat Dernekleri ve  Federasyonu ve vadi köylerinin Rize idare mahkemesi’nde açtığı ÇED iptal davası devam ederken yani bu Hukuki süreç tamamlanmadan, hukuk tanımaz müteahhit ve şirket HES projesi kapsamında Kireçli  köyünde ağaç kesimi  yaparak doğa katliamına başlamıştır.

Gelecekte keşke dememek için Hukuk tanımaz firmaya dur demek için, doğamıza ve çevremize sahip çıkmak için buradayız.

Birçoğumuzun yakından takip ettiği ve bildiği Küplüce köyü yol ayrımında bulunan 2 M  enerji şirketinin yapmış olduğu santral, Danıştay idari dava dairesi tarafından 10 yıl sonra yürütmeyi durdurma kararı almıştır. Yani  artik  burada elektrik üretimi yapamazsın demiştir. Ancak biz mücadelemizi sürdürmeye devam ediyoruz. Yakında yeniden keşifler yapılarak iki HES içinde davaları sürdürmeye devam edeceğiz. Yine bugünkü gibi sizlerle birlikteliğimizi ve dayanışmamıza devam ediyoruz
Geç gelen Adalet Adalet değildir.

Bu da bizim bugünkü duruşumuzun ve kararlılığımızın ne kadar  haklı ve önemli olduğunu göstermektedir.

Dünyanın en büyük barajlarından biri Artvin’de bulunmaktadır. Bu grup  barajlarını besleyen her derenin üzerine bir ya da birkaç tane HES yapılırsa görülecektir ki bu HES projeleri barajlara da çok büyük zararlar vererek yok olmalarına neden olacaktır.

Bu anlamda HES projelerinin yalnızca elektrik üretiminin ötesinde gizli ticari hesapların bir parçası olduğu hepimiz tarafından bilinmektedir.

Karagöl gelen  su 28 pare köyün içme ve sulama suyu olarak kullanıldığı, köylere ulaşması güzergahında doğada yaşayan bütün canlıların ve ekolojik yaşamın vazgeçilmezidir.
Karagöl suyunun üzerinde kurulan ve kurulacak olan her ticari yapı bu bölgede yaşayan köylüleri ve tüm canlıları olumsuz yönde doğrudan etkileyecektir.

Yok olmamak adına Doğamıza, canlılarımıza ve suyumuza sonuna kadar sahip çıkarak mücadelemize devam edeceğiz.

Yanımızda olduğunuz için Şavşat Dernekleri Federasyonu adına hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz saygılarımızla.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin