BİRLEŞEREK KAZANACAĞIZ

ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin

 

 

Ögretmen, doğan Güneşe benzer. Etrafını aydınlatarak karanlıklara meydan okur. Ögretmenler  Gününüz  Kutlu Olsun!

ŞAVŞAT DERNEKLERİ FEDERASYONU (ŞAVŞAT-FED)

 

“ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ İTİBARSIZLAŞTIRILMIŞ, MESLEK ONURU ZEDELENMİŞTİR”

Türkiye’nin en ücra köşelerinde, her türlü olumsuz koşullarla mücadele ederek, görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadır. Yaşamın olduğu her yerde eğitim emekçilerini görmek mümkün. Öğretmenlerin yıllar boyunca büyük fedakarlıklara katlanarak çalışırken yaşadığı zorluklar ortadayken, çalışma ve yaşam koşulları ve mesleki saygınlıklarının giderek kötüleşmesi dikkat çekicidir. Geçtiğimiz yıllar içinde öğretmenlerin ekonomik ve sosyal sorunlarına ek olarak, mesleki saygınlıklarında ciddi gerilemeler yaşanmıştır.

Hem her türlü demokratik Hakları sınırlanan hem de en güç koşullarda çalışan eğitim emekçilerinin bir insana bir eğitimciye yakışır ve mesleklerini uygun insani koşullarda yerine getirmesini sağlayacak ekonomik koşulların sağlanması artık bir özlem olmaktan çıkmalıdır. Ayrıca atama bekleyen yüz binlerce eğitimcinin  atamaları da bir an önce yapılmalıdır. Yaşamlarını bu ülkenin yoksul çocuklarının okumasına, eğitilmesine adamış bütün öğretmenlerimizi bu vesileyle saygı sevgi ve minnetle anıyoruz.

 

“ ÖĞRETMENLERİMİZİN  SORUNLARIMIZ GİDEREK ARTMAKTADIR”

• Türkiye’de çalışan öğretmenler, OECD ülkeleri içinde en çok çalışan, en düşük maaş alan öğretmenler arasındadır.
• Öğretmenlerin yüzde 80’i geçinebilmek için ek iş yapmak zorunda bırakılmış, üçte ikisi borçlanarak hayatını sürdürmek zorunda kalmıştır.
• Öğretmenler, sık sık değişen eğitim politikaları nedeniyle siyasi iktidarın ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın elinde adeta oyuncak haline getirilmiştir.
• Öğretmen açıkları sorununa kalıcı çözümler üretilmeyerek 300 bini aşkın işsiz öğretmenin ataması yapılmamış, bugüne kadar 40 işsiz öğretmen resmen intihara sürüklenmiştir.
• Eğitimde benimsenen esnek çalışma uygulamaları ile aynı işi yapan farklı statülerde öğretmen istihdamını gündeme gelmiş, kariyer basamakları ve performans değerlendirme uygulamaları eğitim emekçilerini birbirine rakip haline getirmiştir.
• Eğitime bütçeden yeterli pay ayrılmaması nedeniyle öğretmenler öğrencilerden çeşitli adlar altında para toplamaya zorlanan birer “tahsildar” durumuna düşürülmüştür.
• Öğretmenlerin büyük bölümünde angarya çalışma ve iş yükü artışına paralel olarak meslek hastalıklarında artış yaşanmakta, özellikle 4+4+4 sonrasında yeni sorumluluklar yüklenerek angarya çalışmaya zorlanmaktadır.
• Demokratik haklarını kullandıkları ve sendikal çalışmalara katıldıkları için her yıl çok sayıda öğretmen soruşturma geçirmekte, sürgün ve cezalarla karşı karşıya kalmaktadır.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin