BİRLEŞEREK KAZANACAĞIZ

ŞAVŞATLILAR ARTVİNLİLER HİZMET VAKFINDA BİR ARAYA GELDİLER

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin

01 Aralık 2019 pazar günü , Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Esen Yağcı’nın Vakıf olarak organize ettiği, Şavşat Dernekleri Federasyonu, Şavşat Derneği ve Federasyona bağlı ve (bağlı olmayan) köy dernek  başkan ve yöneticilerinin  aktif katılımıyla yemekli toplantı düzenlenmiş; Şavşat’tan  gelen Şavşat Belediye Başkanı  sayın Nihat Acar, Belediye Meclis üyeleri, (Ömer Ural, Murat Çakal, Bora Öztürk ve Taner Temiz ) katılmışlardır.

Öncelikli olarak toplantıya katılan değerli katılımcılar Şavşat’ın geleceğine olumlu katkılar getirecek düşünce  ve önerilerini  Belediye başkanı sayın Nihat Acar ve meclis üyelerine  ileterek Şavşat’a gittiklerinde yaşadıkları sorunları paylaşarak, Şavşat için Kollektif emek ve çaba göstermek için fikir birliğine varılmış, Şavşat la ilgili  sorulan sorulara Belediye başkanı ve konuyla ilgili Meclis üyesinden yanıtlar alınmıştır.Bu daha başlangıç diyerek  güzel günlerde buluşmak temennisiyle toplantı sona erdi.

 

1 ARALIK 2019/İSTANBUL

ŞAVŞAT İÇİN TOPLANDIK

Sayın Av. HALİS YILDIRIM

Şavşat Dernekleri Federasyonu Başkanı

 

1 Aralık 2019 pazar günü saat 19:00’ da İstanbul’ da yapılan Şavşat toplantısına dair notlar bilgilerinize sunulmuştur.

Şavşat Belediye Başkanı Sayın NİHAT ACAR, Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Sayın ESEN YAĞCI, Şavşat FED Başkanı Sayın HALİS YILDIRIM, Şavşat Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sayın İSMAİL ALTUN ve köy dernekleri başkan ve yöneticileriyle birlikte, vakıf üyesi Şavşatlı hemşerilerimiz dahil 65’ e yakın katılımcıyla toplantı yapıldı.

Sayın ESEN YAĞCI 1993 yılı itibariyle vakfımızın ve İstanbul’ da faaliyet gösteren Şavşat Kültür ve Dayanışma Derneği’ nin kuruluşu aynı yıllara denk gelmektedir. Bu yıllarda her iki kurumda da görev yapmamdan dolayı, yerel yönetimler ve mülki amirlerle (Vali ve Kaymakam) yakın ilişki süreci başlatılmıştır. Bu süreç uzun yıllar devam etmesine rağmen son yıllarda ilişkilerin azaldığını görmekteyim. Şavşat özelinde konuşmam gerekirse, o yıllarda bizi ateşleyen Şavşat Belediye Başkanı Sn. Altan KAYAOĞLU ve iş insanı ve Şavşat sevdalısı rahmetli Selahattin KAYA’ dır.

Şavşat Belediye Başkanı ve o dönemin Kaymakamlarının desteği ile birlikte çok işler yapıldığını ancak bu sürecin sonrasında kesintiye uğradığını belirten Esen YAĞCI, biz bu eski süreci yeniden devam ettirmek, Belediye ve mülki amirlikleriyle ilişkileri yeniden tesis etmek ve Şavşat’ a yeniden güç katmak amacındayız. Bu çerçevede Şavşat’a daha aktif destek verilmesi için Şavşat dışında yaşayan hemşerilerimizden katkı istenmesi için Şavşat Meclisi gibi bir oluşumu hayata geçirmek gerekir. Bunun adı “Şavşat Kurulu, Şavşat Meclisi vb…” olabilir. Seçilmişlerin önüne geçmeden öneri ve düşünce bazında 60-80 kişilik bir kurul senede 2 kere Şavşat’a davet edilerek işlerlik yaratılabilir. Çünkü Şavşat dışında yaşayan pek çok öğretim görevlisi, mimar, mühendis, şehir planlayıcı, avukat, doktor vardır. Hem sosyal ilişkileri geliştirmek, hem de Şavşat’a katkı sağlamak açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Değerlendirme yapılmasını Başkan ve Meclis üyelerinden rica ediyorum.

Sayın HALİS YILDIRIM; Bu akşam bizim daha çok dinleme akşamımızdır. Belediye yönetimi daha yeni seçildi, başarılar diliyoruz. Biz Şavşat FED olarak Meclis önerisine ve kolektif çalışmaya destek veriyoruz, dedi.

Sayın İSMAİL ALTUN; Belediye başkanı ve Meclis üyelerini ziyaretleri için tebrik ediyorum. Bende birlikte çalışma fikrini destekliyorum, teşekkür ediyorum, dedi.

Sayın NİHAT ACAR; aranızda olmaktan mutluyuz. Bu akşam da soru-cevap şeklinde ilerlersek toplantımızın daha verimli olacağını düşünüyorum, dedi.

Sayın MEHMET BORA ÖZTÜRK(Şavşat Belediye Meclis üyesi), Sayın ÖMER URAL(Esnaf Odası Başkanı ve Meclis üyesi),Sayın MURAT ÇAKAL(Şavşat belediyesi avukatı ve Meclis üyesi),Sayın TANER TEMİZ(Şavşat’ ta serbest mimar ve Meclis üyesi) teşekkür konuşması yaptılar.

Sayın İLTER TURAN; Şavşat’ ın ne belediyesinin ne de Kaymakamlığının doğru düzgün bir binası var. Ardanuç Belediyesinden örnek alınarak birlikte bir çözüm üretilebilir, dedi.

Sayın SÜREYYA AYDEMİR; öncelikle Şavşat’ın imar durumu ile ilgili çalışma yapılmalı. Şavşat’ ın mimari görünümü düzeltilmeli bu konuda Cittaslow unvanından da yararlanılarak Dünya Bankasından destek alınabilir. İkinci olarak Kooperatifçilik desteklenerek ve markalaşma oluşturularak bölgenin gelişmesi sağlanabilir. Bu konuda profesyonel destek alınmalıdır. Atıl okullar değerlendirilerek turizme yönelik otel konaklama sorunu giderilebilir.

Sayın FUAT EKİN; Belediye yönetiminin Şavşat’ a dair master planı nedir? bunu bilmemiz yerel yönetime desteğimizi daha doğru şekilde organize etmemizi sağlar. Şavşat Meclis önerisini destekliyorum, dedi.

Sayın MUSTAFA FARUK ALTUN; Şavşat’ın ciddi bir otopark sorunu var. Bu sorunun acil olarak çözülmesi ve Şavşat’ ta mimarinin yataya çevrilmesi gerekmektedir, dedi.

Sayın NACİ DEMİR; bir çalıştayla bir sempozyumla katkılarımızı derinleştirmeliyiz, dedi.

Sayın SİNAN TEMİZ; HES’ ler bölgemizi ağır bir şekilde tahrip etmiştir. HES’ lere yönelik mücadele birinci önceliğimiz olmalıdır. Efkâr Tepesi’ nin isminin değiştirilerek 15 Temmuz Şehitler Parkı yapılması kabul edilemez, bu bir ana önce düzeltilmelidir.

Sayın İSMAİL ÇELİK; bu andan sonra  turizm konusu önceliklidir. Var olan konaklama yerleri yaz için yeterli değildir, dedi.

Sayın KÜLTİĞİN OSMAN BİBER; Yeni yönetim nasıl bir belediye buldu? Yeni yönetimin yönetim planının ana başlıkları nelerdir?

Sayın EROL ŞALİKOĞLU; Artık önemli olan Şavşat’ ı korumaktır. Tavşan tepe’ deki hastane TOKİ tarafından SİT alanına yapılmıştır. Efkar Tepesi’ ne  yine aynı şekilde bölgenin mimari ve coğrafi yapısına aykırı birçok bina yapılmıştır. Bu dönemde artık var olan korunması gereken yapıları korumak ve yeni dönemde yapılacakları da mimari ve coğrafi özelliğine uygun yapılar yapılması sağlanmalıdır, dedi.

Sayın ALİ MERDAN AYMELEK; Şavşat’ın yereli örgütlenmedikçe büyükşehirlerden katkılarla bu iş bir yere kadar gidebilir. En önemli eksiklik Şavşat yerelinin örgütlenememesidir. Şavşat’ ta yeni yönetim örnek projeler üretebilecek midir? Köy evlerinin turizme yönelik organizasyonu sağlanabilir mi?

Sayın EROL BİLİR; eksikliklerden ziyade belediyeye ne şekilde katkı yapabiliriz bunları konuşmalıyız, dedi.

Sayın ÜNAL KAYA; Belediyenin master planı nedir? Projeleri nelerdir?bu akşam bunları konuşmalı ve bu çerçevede verilebilecek destekler belirlenmelidir, dedi.

Sayın NURAN KAYA DURSUNOĞLU; benim en önemli özelliğim Şavşat’ ı, memleketimi çok sevmemdir. Ben hayatım boyunca Şavşat’ a ve Şavşatlılara destek vermeye çalıştım, bundan sonra da benden ne katkı bekleniyorsa onu yapmaya çalışacağım, dedi.

Sayın UĞUR URAL; Şavşat Belediyesi ile maddi olarak dayanışma için bir banka ile anlaşarak bir Şavşat kart çıkartılabilir. Mersin Yenişehir Belediyesi aracılığı ile Şavşat ürünleri pazarı kurulabilir.

Sayın Turhan GÜNDÜZ, en büyük sorunlardan birkaçından bahsetmek istiyorum. Şavşat’ın içinde babadan kalma evimiz var, ağır vasıtaların Şavşat içinden geçmesi mevcut trafik problemine ilave yük getirmektedir. Transit geçişlere müsaade edilmemeli, Şavşat içine yük getiren büyük vasıtalara da belli saatler içinde izin verilmelidir. Tuvalet sorunu en büyük sorundur. Belli yerlere belediye tarafından Mob konularak çözüm üretilmelidir, dedi.

Sayın HALİS YILDIRIM , 2 HES davasına ilişkin bilgilendirme yapmıştır. Kooperatiflerin geliştirilmesi, tarım alanlarının doğru değerlendirilmesi ile ekonomik bir canlanma yaratılabilir. Kadınların desteği ve katkısı da olmazsa olmaz bir husustur.

Sayın EBUBEKİR KESKİN; öncelikle Şavşat’ı çok iyi tanımak gerekiyor. Şavşat’ ta 15 günde bir çocuk doğuyor, günde 3 kişi ölüyor. İnsanın olmadığı yerde hiçbir şey yapılamaz, dedi.

Sayım MEHMET BORA ÖZTÜRK; Şavşat Belediyesi devralındığında ne haldeydi bu konuda bilgilendirme yaptı. Belediyenin, imar konusunda sıkıntılarla ve maddi açıdan da borçlu şekilde devredildiğini belirtti.

Maden ve HES konularında çok ciddi çalışmalar yapmaktayız. Şavşat yerelinde yoksulluk çok ciddi bir problem, bu nedenle maden, HES vs. gibi projeleri ciddi bir yerel direniş görmeden yapabiliyorlar, dedi.

Sayın TANER TEMİZ; Şavşat’ ta ki imar durumu ve imar planları hakkında bilgi verdi. Kişiye özel birçok uygulama yapıldığını gördük önceki dönemde. Sorunları gidermek için 2020-2021 yılı içinde yeni bir imar planı yapılabilir, dedi.

Sayın NİHAT ACAR; Şavşat Belediyesini büyük bir borçla devraldık, öncelikle bu sorunu çözmeye çalışıyoruz. Belediyeyi devraldığımızda devam eden hiçbir proje yoktu, yalnızca israf ekonomisi yürütülmüş. Bu konuda iç denetim talebimiz ciddiyetle ele alınmamıştır.

Yol haritamız Şavşat’ ı Şavşatlılarla birlikte yönetmektir. Bir an önce yoğun göçü durdurmaya çalışıyoruz. Şavşat’ ta Halk Meclisleri kurulması talebini destekliyoruz.Belediye için yeni bir bina yaptırmak istiyoruz. Yerlerimiz mevcuttur ancak inşaat için kaynak arayışındayız.

Şavşat’ın Cittaslow unvanının iptali tehlikesi mevcuttur. Bu konuda uyarı yazısı gelmiştir. Şavşat’ ta kanalizasyon alt yapısı bulunmadığı için ve var olan iki cadde alt yapısı dereye verildiği için yazın özellikle koku oluşuyor. Şavşat genelinde kanalizasyon alt yapısını kurmak için çalışma yapmaktayız. Yine çöp sorununu da çözmeye çalışmaktayız, dedi.

Kapanış konuşmasıyla birlikte Esen YAĞCI, 23-24-25-26 Temmuz 2020 tarihinde Şavşat’ta yapılacak festivalin duyurularını hemen yapılmasını, festivalin kültürel bir şenliğe dönüştürülmesini; bu konu ile ilgili diğer belediyelerden destek alınmasını belirterek tekrar biraya gelinmesi konusundaki arzusunu belirterek müzik dinletisi için yöre sanatçımız Sn. Hüsnüşen YAŞAR ve akordeoncu Sn. Erol TEMEL’i davet ederek toplantı sonlandırıldı.

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin