BİRLEŞEREK KAZANACAĞIZ

TOKİ ŞAVŞAT VE KÖYLERİNDE BETON KONUT YAPMAK İstiyormuş..!

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin

TOKİ ŞAVŞAT VE KÖYLERİNDE BETON KONUT YAPMAK İstiyormuş..!

Son on yıldır Şavşat’ımızda Hes, lerle, Taş ve kum ocaklarıyla, Orman kesimleriyle doğamız yaşam alanlarımız talan ediliyor. Böylesi gelişmelerin yaşandığı, Şavşat ve köylerin de TOKİ konut yapmak istiyormuş.

Devlet, Sosyal devlet olarak, TOKİ kanalı ile Halkına köylüsüne iyilik yapıp, İnsani barınma koşulları olan konut yapmak istiyorsa, Köy evlerimizin mimari yapısına uygun köy evleri projeleri için köylülerimize sabit faizsiz kredi vererek köylülerimizin eskiyen otontik köy evlerinin restorasyonunu yapsın. Ya da Cittaslow kriterlerine de uygun yeniden otantik köy evlerini maliyetine yapsın, Bu kriterlere uygun köylülere Faizsiz sabit krediler verilsin.

Toki Bu projenin arsasını köy tüzel kişiliğinden istiyor, Bu proje için her köyden evi olmayan, ahşap evi eskiyen kişilerden, 50 kişilik talep istiyormuş. 20 yaşından 60 yaşına kadar fabrika dumanları altında çalışarak kentlerde beton evlerde yaşayarak emekli olduk, Şimdi Köyümüzde baba ocağı ahşap evde yaşamamızı istemiyorlar, Emekli maaşımıza da ipotek gelecek yaşarsak 20 sene daha, Yaşayamayız Vefat edersek borç ödenmezse zaten evimizi Toki ipotek yapmıştı durum ortada, nerede Toki’nin CAZİBESİ? nerede Sosyal DEVLET?

Devletimiz köylüyü, tarımı, hayvancılığı düşünüyorsa; Hayvanların meraları otlamasından, su içmesinden para talep etmez, Köylünün tarım ve hayvancılık yapabileceği koşulları yaratır.

TOKİ birilerine Rant sağlamak peşinde değilse, Köylerimizde köy komşuluğunun, dayanışma kültürünün, yaşaması adına, yüz yıllardır yaşamımızın sürdüğü köy evlerimizin, restore edilip yapılmasına yardımcı olur. Karadeniz köylerinde ve yaylalarında yabancılara satılan mülkler bizi endişelendiriyor. Geçmiş dönem Şavşat belediye başkanımız , Katar ve Arap işadamlarına güzel Şavşat’ımızı gezdirmesi, kuşkularımızı güçlendiriyor.

Umarız köylülerimize yapılacağı söylenen konutlar hazine ve köy meralar imiz gibi yabancılara satılmaz.

Kentlerden köylerimize dönüşümüzün nedeni, betonlarla çevrili kent yaşamının stres ve geriliminden uzaklaşmaktır. Köylerimizde, ana baba ocağında, Huzur dayanışma ve imece içinde yaşamanın mutluluğunu ile yaşamak istiyoruz.

Şavşat ve köylerinde projelendirilen ucube beton konutların oluşturacağı betonlaşmaya Şavşat halkının izin vermeyeceğine inanıyoruz.

#Sahip çıkarsak bizimdir. #

ŞAVŞAT DERNEKLERİ FEDERASYONU

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin